מה עושים נגד קרדית האבק?

December 21 2022doritr

אנשים רבים סובלים מאלרגיה שההתקפים שלה מתרחשים בסביבה מרובת אבק וחלקיקים אחרים באוויר. אם אתם סובלים מהאלרגיה הזו, סביר להניח שאתם כבר יודעים שלמעשה לא מדובר באלרגיה לאבק עצמו, אלא לייצור קטן מאוד (מיקרוסקופי) בשם קרדית האבק.

קרדית האבק אוהבת בעיקר את הבתים שלנו ואת האזורים היותר לחים ומאובקים בהם. לכן יש סיכוי גבוה יותר שהאלרגיה תתפרץ בזמן שאתם מנקים את הבית או מסדרים את המיטה מאשר אם תלכו באזור מאובק בחוץ…

התסמינים של האלרגיה הם מגוונים למדי ויכולים להתבטא בעיקר בכל מיני גירודים בגוף (בעיניים, בעור וגם בגרון, בפה ובאף), דמעות, פריחה ותחושה של לחץ בפנים וחוסר נוחות.

התסמינים בדרך כלל אינם חמורים או מסוכנים, אבל אם אתם סובלים גם מאסתמה, רצוי להגיע אל הרופא כמה שיותר מהר ולבדוק שאכן מדובר באלרגיה לקרדית אבק הבית מכיוון שהם עשויים להסתבך ובמקרים קיצונים גם להיות מסוכנים ממש.

הרופא אומנם יוכל להתוות לכם תכשירים שונים ובמקרים מסוימים גם “לחסן” אתכם בפני הקרדית כדי לדכא את התסמינים, אבל אין ספק שהדרך הכי טובה למנוע את האלרגיה היא בראש ובראשונה לצמצם את החשיפה לקרדית.

איך לצמצם את החשיפה לקרדית האבק בבית?

מכיוון שקרדית האבק אוהבת אזורים מאובקים ולחים, חשוב מאוד להקפיד ולהחליף מצעים בתדירות גבוהה (כולל כיסוי המיטה עצמו). את המצעים רצוי להוציא החוצה ולחשוף לשמש למשך מספר שעות על מנת להוציא את הלחות ולהעלות מעט את הטמפרטורה שלהם (הקרדית לא אוהבת תנאים חמים).

המצעים האידיאלים הם מצעים מכותנה שארוגה בצורה צפופה (יש מצעים מיוחדים כנגד אלרגיה), אך ניתן גם להשתמש במצעים סינטטיים למחצה במידה והם בעצמם לא גורמים לאלרגיה אחרת בעור. מצעים עם מילוי נוצות פחות מומלצים מכיוון שהם צוברים הרבה מאוד אבק בחלק הפנימי שלהם.

למרבה הצער, צעצועים תפורים מבד גם הם אהובים מאוד על הקרדית. אם יש צעצוע שהילד שלכם אוהב במיוחד, רצוי לכל הפחות להוציא אותו מחדר השינה או לקנות מראש צעצועים שניתן לכבס.

ואם כבר דיברנו על החדר השינה, אלו מאיתנו שאוהבים לישון עם מזגן יכולים להשתמש בפונקציה של הורדת הלחות במידה והדבר אינו גורם לתחושה של יובש.

כאשר מכניסים את המצעים לכביסה, רצוי לכבס אותם בטמפרטורה כמה שיותר גבוהה על פי ההוראות. אם לא ניתן לעשות זאת, יש אבקות כביסה מיוחדות שמנטרלות את אותם האלרגניים שגורמים לאלרגיה, כולל את אלו שקרדית האבק משאירה אחריה (הפרשות, קרדיות מתות וכו’).

יש גם להקפיד לשאוב רהיטים ומשטחים אחרים שצוברים אבק כמו למשל וילונות (שרצוי שיהיו גם מכותנה). שימו לב ששואב האבק שלכם כולל פילטר HEPA, אחרת הוא יחזיר את האלרגנים לסביבה כשתרוקנו אותו…

Share: