10 דברים שאתם צריכים לבדוק לפני קניית דירה

November 24 2022doritr

אין ספק שרכישת דירה מהווה את אחת ההחלטות החשובות ביותר שאדם יכול לקבל בחייו. מדובר על השקעה כספית משמעותית מאוד ועל כן, בכדי לוודא שאינכם רוכשים דירה שלא תענה על הציפיות שלכם או לחילופין, תגרום לכם להפסד כספי משמעותי, חשוב מאוד שתבדקו לא מעט דברים שיש לבחון טרם רוכשים דירה. במאמר הבא תקבלו את כל המידע אודות הדברים החשובים ביותר שיש לבדוק טרם רוכשים דירה.

הדברים החשובים ביותר שכדאי לבדוק טרם רוכשים דירה

הגדרת תקציב

אחד הדברים החשובים ביותר הוא להגדיר תקציב ולהיצמד אליו. לא פעם בפרויקטים גדולים של דירות למכירה חדשות היזם או הקבלן ינסו לשכנע אתכם להוסיף עוד סכום כלשהו, שלא פעם יהיה משמעותי ביותר על מנת לרכוש דירה חדשה בפרויקט. חשוב מאוד שלא להתפתחות לרכוש דירה שעולה יותר מכפי שאתם באמת יכולים לשלם עליה שכן הדבר יכול לסבך אתכם בטווח הרחוק יותר.

בדיקה ראשונית

לאחר שאתם יודעים מהו התקציב שלכם וכן לאיזה אזור אתם מעוניינים לעבור, הגיע השלב שבו עליכם להתחיל לחפש את הדירה המתאימה לכם. אתם יכולים לחפש בלוח דירות למכירה באינטרנט, אתם יכולים לפנות למשרד תיווך ועוד. חשוב מאוד לבדוק בדירה את כיווני האוויר וכן את התכנון הפנימי והתשתיות של הדירה. מעבר לכך חשוב מאוד לבדוק כיצד ייראה הפרויקט, כמה דירות יהיו בכל בניין, איזה סוג דירות יהיו בו מבחינת שטחים, קרקע, דירות גג ועוד. לא פעם קבלן בנייה הוא חברה אחרת מהחברה היזמית. יש לבדוק האם ליזם יש יתר בנייה לפרויקט, מיהו האדריכל של הפרויקט, מי הבנק שמלווה אותו, האם ניתן לבצע שינויים בתכנון הפנימי של הדירה וכמה זה יעלה לכם ועוד.

בדיקת הסביבה

חשוב מאוד לבדוק את הסביבה של הבניין, לשים לב האם יש מפגעים או מטרדים שונים כגון: בניין ציבורי שיכול לגרום לרעש, מזבלה, מבנה תעשייה, תחנת אוטובוס, שטח פתוח שיש סיכוי שיבנו עליו ועוד. כמובן שאם זה חשוב לכם כדאי מאוד שתבדקו האם יש בסביבת הפרויקט גני ילדים, מרכז מסחרי, בתי ספר ועוד.

בעלות קיימת על הדירה או הקרקע

חשוב לבדוק מי בעלי הדירה או הקרקע שעליה נבנה הפרויקט. כדאי לבקש לראות תעודת זהות של האדם המוצג כבעל הדירה או הקרקע על מנת לבדוק בטאבו האם הוא אכן הבעלים. בדירה חדשה יש לוודא כי חברת הבנייה היא בעלת הקרקע באמת.

מה כולל מחיר הדירה

אם מדובר על דירה חדשה חשוב מאוד לבדוק האם המחיר שהוצע על הדירה כולל מע”מ. האם המחיר כולל חנייה, כמה יעלה לכם לעשות שינויים במפרט של הדירה, מהו אופן הצמדת התשלומים למדדים ועוד. בדירה יד שנייה יש צורך לוודא לאחר שמגיעים להסכמה עם המוכר כי המחיר הוא סופי.

מהי ההוצאה הנדרשת עבור רכישת הדירה?

חשוב מאוד שתזכרו כי מעבר למחיר שתשלמו על הדירה עצמה, יהיו לכם בוודאי הוצאות אשר כוללות תשלומים לגורמים אחרים לרבות הוצאות על עורך דין, מס רכישה, היטל השבחה, דמי הסכמה למנהל מקרקעי ישראל, מס שבח, דמי תיווך, עלויות מעבר, עלויות הובלה, משכנתא, עלויות שיפוץ ועוד.

בדיקת משכנתא

חשוב מאוד לבצע את הבדיקה המדוברת טרם קונים דירה. כדאי לבדוק באופן עקרוני לגבי גובה הלוואת המשכנתא שניתן לקחת בכל בנק למשכנתאות. ניתן בשלב זה גם להיפגש עם יועץ משכנתאות מקצועי ואמין שימליץ על תמהיל משכנתא שיתאים לכם.

חוזה

אם הגעתם למסקנה שאתם רוצים לקנות דירה, חשוב שתשכרו את שירותיו של עורך דין המתמחה בתחום נדלן. כדאי לברר מראש מהו שכר הטרחה שגובה עורך הדין. לא מומלץ לחתום על זיכרון דברים ללא עורך דין.

הגנה על הכסף שלכם

הקפידו למצוא ערבויות מצד המוכר, בעיקר אם מדובר על פרויקט בנייה כלשהו וזאת בכדי להגן על הכסף שלכם שתשלמו על חשבון הדירה. כמו כן, שימו לב שלוח התשלומים מתאימים למועדי התשלומים מהדירה שאתם מוכרים.

הקדמת תשלומים

חשוב שתבררו מראש האם ניתן לשנות את גובה התשלום ואת מועדי התשלום. כאמור, כל מה שעוד לא שילמתם יהיה צמוד לממש תשומות הבנייה. אם יש לכם כסף ואתם מקבלים בטוחות מהקבלן על כסף ששולם לו, עדיף לשלם יותר בהתחלה ולהקטין את החוב שצמוד למדד.

Share: